#

KORONAVİRÜS HAKKINDA

Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür.

Devamını Oku
#
#

Coronavirus Belirtileri

Koronavirüsün bilinen başlıca belirtileri; yüksek ateş, yoğun öksürük ve nefes darlığı , halsizlik ve kas ağrısı, baş ağrısıdır...

Devamını Oku

Kendinizi Koruyun

Koronavirüsten kendinizi korumanın en kolay yolu maske takmak, sosyal mesafeyi korumak ve temizliğie dikkat etmektir.

Koronavirüs Hastaları Ne Diyor

Koronavirüs hastalığına yakalanan hastaların anlattıkları hastalığın ne tenli tehlikeli olduğunu gözler önüne sermektedir.İşte hastalığa yakalananların anlattıkları...

#
Devamını Oku

BİRİ BOĞAZINI SIKIYORMUŞ GİBİ HİSSEDİYORSUNUZ

Amasya’da yeni tip koronavirüse yakalanan ve hastanede 25 günden fazla yatarak tedavi gören aile hekimi Muzaffer Aşık: Soranlara şöyle tarif ediyorum. Sürekli birisi boğazınızı sıkmış, siz nefes almaya çalışıyorsunuz gibi oluyor.

#
Devamını Oku

16 SAAT YÜZ ÜSTÜ YATMAK GERÇEKTEN ZOR

Yoğun bakımda ağrın var. Belli bir saatte doktor, hemşire geliyor ve ondan sonra kimse yok. Allah ile baş başasın, yüzde 50 ölmeyi bekliyorsun, yüzde 50 kurtulmayı bekliyorsun.’Allah’ım canımı al, artık kurtulayım’ diyorsun.

#
Devamını Oku

EVE GERİ DÖNECEĞİM HİÇ AKLIMA GELMEZDİ

Düzce'nin Gölyaka ilçesi Kemeryanı köyünde yaşayan 86 yaşındaki Ümmü Çevik tedavi gördüğü hastanede yeni tip koronavirüsle verdiği mücadeleyi 9 gün sonra kazanarak taburcu edilmenin sevincini yaşıyor.Kemeryanı köyünde yaşayan 7 çocuk annesi

Doktorlarınız Ne Diyor...

#

Dr.Aydın AKAYDIN

Kendinizi ve Başkalarını Nasıl Korursunuz? Yaşlı yetişkinler, kalp veya akciğer hastalığı veya diyabet gibi belirli kronik rahatsızlıkları olan kişilerin COVID-19 hastalığına yakalanma riski daha yüksektir. Bu durumda olan hastalarımız yüksek risk altındadır.Vatandaşlarımızın (covid-19 ) hastalığının öksürük yolu ile nasıl yayıldığını çok iyi bilmeleri gerekmektedir.

#
#

Dr.Cemal DERELİ

Acil tıbbi yardım ne zaman aranır? Aşağıdaki belirtileri gösteren birisinin acil tıbbi yardım alması gerekmektedir. Belirtiler; Ateş veya titreme, Öksürük, Nefes darlığı veya nefes almada güçlük, Yorgunluk, Kas veya vücut ağrıları, Baş ağrısı, Yeni tat veya koku kaybı, Boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı veya burun akıntısı, Mide bulantısı ya da kusma, İshaldir.

#