Çukurçayır Aile Sağlığı Merkezi

DÜNYA SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ (9 ŞUBAT)

İnsan ve toplum sağlığının en önemli düşmanı olan sigaranın, zararlarına dikkat çekmek amacıyla Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) üye ülkelerde ve ülkemizde, 1987 yılından bu yana her yıl ‘9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü’ olarak kutlanmaktadır.

Sigara kullanımı, aktif ve pasif sigara içiciliğiyle hastalıklara, sakatlıklara ve ölümlere yol açarak kişi ve toplum sağlığını tehdit etmekte olup mutlaka mücadele edilerek önlenmesi gereken bir halk sağlığı sorunudur. Tütün kontrolünde temel amaç, başta kanser olmak üzere birçok hastalıklara doğrudan ya da dolaylı olarak sebep olan tütün ve tütün ürünlerinin tüketimini azaltmak, yok etmek ve tütün dumanına pasif maruziyeti ortadan kaldırmaktır.  

Sigaranın yarattığı her türlü olumsuzluğa karşı dünyada giderek artan bir duyarlılık oluşmaktadır. Ölüm nedenleri arasında ikinci sırada akciğer kanserleri gelmektedir. Her 10 erişkinden birisinin  bu nedenle yaşamını kaybettiği düşünülmektedir. Havadaki tütün dumanının birçok hastalığa ve ölüme yol açtığı bilinmektedir. Bugün başlıca tetikleyicisi sigara kullanımı olan kanserden ölen kişi sayısı yılda 7 milyondur. Alışkanlıklar değiştirilmedikçe kansere bağlı ölümlerin artacağı bilinen bir gerçektir.  

Tütün ve Tütün Ürünlerinin Zararları konusunda farkındalık ve bilinçlendirme oluşturulması büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle ilimizde özellikle risk grupları olan gebeler, çocuklar ve gençlerin dikkatlerini çekecek eğitimler yapmaktayız. 18 yaşından küçük çocuklara yasak olan sigara satışının engellenmesi çalışmaları ve 4207 sayılı Kanun kapsamındaki denetimlerimiz aralıksız olarak sürdürülmektedir.   

Sigara içerek sadece kendimize değil sevdiklerimize de zarar verdiğimizi unutmayalım. Çocukların yanında ( özellikle evde ve araç içinde) sigara içilmesi aynı zamanda anne ve babasını rol model alan çocuklarda sonraki yıllarda sigara içme alışkanlığının gelişmesini kolaylaştırır.  Sigarayı bırakma konusunda destek almak istiyorsanız Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile İnönü Üniversitesi Aile Hekimliği Sigara

Bırakma Polikliniklerine başvurunuz. Sigara bırakma tedavisinde kullanılan ve bilimselliği kanıtlanmış sigara bıraktırma ilaçları, herhangi bir sosyal güvencesinin olup olmadığına bakılmaksızın vatandaşlarımıza, ücretsiz olarak verilmektedir. Bu kapsamda ilimizde Sigara Bırakma Polikliniklerine 2017 Yılında 2.107 kişi danışmanlık için başvurmuş, 1.762 kişiye farmakolojik ilaç tedavisi başlanılmıştır.  Ayrıca, ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattına da başvurarak uzman desteği alabilirsiniz.

Sağlıklı bir yaşam için gelecek nesilleri Tütün ve Tütün Ürünlerinin Zararlarından koruyalım.  Sigarasız bir gelecek için el ele verelim!       

9 ŞUBAT DÜNYA SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ’nde  Dumansız Hava Sahamızı  Korumaya Devam Edelim…      


Dr. Mahmut SARAÇ     
İl Sağlık Müdür V.
http://www.malatyasaglik.gov.tr/TR,52368/9-subat-dunya-sigarayi-birakma-gunu.htmlhttp://www.malatyasaglik.gov.tr/TR,52368/9-subat-dunya-sigarayi-birakma-gunu.html  
SİGARAYI BIRAKMAYI DENEYİN- YARDIM ALIN